Niemcy podjęły decyzję o legalizacji marihuany, wprowadzając nowe zasady, które od kwietnia tego roku umożliwiają dorosłym obywatelom palenie konopi
w wyznaczonych miejscach publicznych oraz posiadanie ograniczonej ilości suszu na własny użytek. Legalizacja marihuany w Niemczech to krok, który wywołuje szeroką dyskusję nie tylko wśród Niemców, ale również w sąsiednich krajach, w tym w Polsce. Przyjrzyjmy się, jakie zmiany wprowadza nowe prawo i jakie ma implikacje.
Legalizacja marihuany w Niemczech – co się zmienia?
Od 1 kwietnia 2024 roku, osoby pełnoletnie w Niemczech mogą legalnie posiadać do 25 gramów marihuany w miejscach publicznych i do 50 gramów w swoich domach. Ponadto, nowe przepisy zezwalają na uprawę do trzech roślin konopi indyjskich na użytek własny. Należy jednak pamiętać, że palenie marihuany w pobliżu szkół, placów zabaw czy obiektów sportowych pozostaje nielegalne. Legalne palenie w przestrzeni publicznej możliwe jest od godziny 20.
Gdzie można nabyć marihuanę?
Nabycie marihuany będzie możliwe w specjalnie utworzonych niekomercyjnych klubach członkowskich, które będą odpowiadać za jej uprawę i dystrybucję. Kluczową zasadą jest ograniczenie członkostwa do mieszkańców Niemiec – maksymalnie 500 osób w jednym klubie. Celem tej regulacji jest ograniczenie turystyki narkotykowej.
Cele legalizacji
Rząd Niemiec ma nadzieję, że legalizacja marihuany ograniczy finansowanie zorganizowanych grup przestępczych oraz zabezpieczy obywateli przed niebezpieczeństwem palenia skażonej marihuany. To ruch w stronę regulacji rynku konopnego i zwiększenia bezpieczeństwa publicznego.
Stanowisko Polaków wobec legalizacji marihuany
Badanie przeprowadzone przez CBOS na zlecenie Wolnych Konopi w 2020 roku pokazuje, że większość Polaków jest przeciwna karaniu więzieniem za posiadanie marihuany na własny użytek. Zwłaszcza młodsze pokolenia są otwarte na depenalizację tej substancji.
Globalny kontekst legalizacji marihuany
Niemcy dołączają do grona krajów europejskich, które na różne sposoby regulują rynek konopny. Legalne palenie marihuany możliwe jest m.in. na Malcie, w Luksemburgu, Hiszpanii, Austrii i we Włoszech. W Holandii rekreacyjne używanie marihuany jest tolerowane. W Polsce możliwe jest spożywanie medycznej marihuany na receptę.
Podsumowanie
Legalizacja marihuany w Niemczech to znaczący krok, który może mieć wpływ na dalszą debatę i regulacje dotyczące konopi w Europie. Zmiany te są częścią globalnego trendu zmierzającego do zrozumienia i regulacji rynku marihuany. Ważne jest jednak, aby pamiętać o ograniczeniach i regulacjach wprowadzonych w celu ochrony zdrowia publicznego i bezpieczeństwa.
+ There are no comments
Add yours