Wyjątkowe, mało znane miejsca na wakacje 2024 – co warto zobaczyć w Europie

Estimated read time 6 min read

Trzy nieoczywiste europejskie kierunki na urlop w 2024 roku.

Wstęp

Szukasz pomysłów na tegoroczny urlop, ale chcesz tym razem zobaczyć coś zupełnie nowego? Zamiast wylegiwania się na plaży wolisz intensywne zwiedzanie i poznawanie innych kultur? Mamy propozycje trzech wrześniowych wycieczek objazdowych, w czasie których zobaczysz mniej oczywiste zakątki Europy i zdobędziesz mnóstwo nowych doświadczeń!

1. Rumuńska Transylwania

Dlaczego warto odwiedzić Transylwanię?

Rumunia wciąż nie należy do popularnych w Polsce urlopowych destynacji. Tymczasem kraj ten ma naprawdę wiele do zaoferowania — są tu bowiem zarówno oszałamiające góry, jak i majestatyczne zabytki architektoniczne, na czele ze średniowiecznymi zamkami. Za najbardziej interesujący region kraju uchodzi Transylwania, kojarząca się głównie z Draculą. Coś dla siebie znajdą tu jednak nie tylko miłośnicy opowieści z pogranicza horroru! Dlatego właśnie warto zdecydować się na objazdową wycieczkę po tej malowniczej części kraju.

Plan wycieczki po Transylwanii

W czasie ośmiodniowej wycieczki po Transylwanii zobaczymy m.in.:

  • Bukareszt — stolicę i największe miasto Rumunii z takimi zabytkami jak Łuk Triumfalny (nawiązującym wyglądem do paryskiego oryginału), socrealistyczny Dom Wolnej Prasy czy gigantyczny pałac Ceausescu (największy budynek parlamentu w Europie).
  • Albę Julię — największą atrakcją miasta jest ogromna cytadela zajmująca powierzchnię 70 hektarów i mająca kształt siedmioramiennej gwiazdy, do której prowadzi siedem bram. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych tego typu budowli w tej części Europy.
  • Zamek w Branie – znany jako zamek Draculi. Budowla ta niemal dokładnie odpowiada opisowi posiadłości wampira z powieści Brama Stokera.
  • Sighisoarę — urokliwe i bardzo dobrze zachowane średniowieczne miasteczko z małymi domkami pokrytymi glinianą dachówką. To właśnie tu urodził się Vlad III Palownik, który stał się pierwowzorem dla literackiego Drakuli.
  • Braszów — jedno z ważniejszych i bogatych w zabytki historyczne miast Rumunii. Znajduje się tu m.in. Czarny Kościół, największa budowla sakralna kraju, bardzo dobrze zachowane średniowieczne centrum miasta czy odrestaurowane mury miejskie.
  • Kopalnię soli w Turdzie – można tu zejść głęboko pod ziemię, by zobaczyć imponujące, podświetlone wyrobiska i rozległe systemy podziemnych korytarzy przekształcone w fascynujące muzeum.

Sprawdź ofertę wycieczki do Transylwanii i wybierz termin!

2. Południowa Anglia i Kornwalia

Dlaczego warto odwiedzić Południową Anglię i Kornwalię?

Wycieczka obejmuje malownicze zakątki Anglii ze spektakularnym wybrzeżem, urokliwymi wioskami i owianymi legendami zamkami i skarbami kultury. To prawdziwy rarytas dla miłośników opowieści o Królu Arturze i entuzjastów tak nieoczywistych pejzaży, jak zamglone torfowiska i wrzosowiska.

Plan wycieczki po Południowej Anglii i Kornwalii

Wycieczka trwa siedem dni i zaczyna się w historycznym Winchester, gdzie oprócz pięknej katedry z 1079 roku znajduje się również najważniejszy symbol rycerstwa, czyli okrągły stół króla Artura i jego rycerzy. Dalsze etapy obejmują przejazd przez rozległe torfowiska Dartmoor (gdzie można zobaczyć m.in. tajemnicze kamienie runiczne), wyprawę wzdłuż przepięknych odcinków wybrzeża (mijając Lands’ End – najbardziej na zachód wysunięty punkt Anglii), odwiedziny u lokalnego producenta cydru, podróż pociągiem parowym z Paington do Kingswear, czy też pobyt w klasycznych kurortach nadmorskich jak St. Ives, Bournemouth i Bath.

W czasie wycieczki zobaczymy też:

  • Wyspę pływową St. Michael’s Mount, która przypomina miraż i wyłania się z wody 366 metrów od wybrzeża Kornwalii.
  • Ruiny zamku Tintagel — wznoszą się na skalistym urwisku i zdają się wręcz przyklejone do poszarpanego cypla wystającego z morza. Z zamkiem tym wiąże się pewna legenda o królu Arturze…
  • Ogród botaniczny znany jako Projekt Eden, z ogromnymi szklarniami w kształcie kopuł i dziesiątkami tysięcy roślin.
  • Wybrzeże Jurajskie, które został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na wiele fascynujących odkryć, zwłaszcza z okresu jurajskiego (każdy może zabrać ze sobą skamieliny leżące luźno na plaży!).

Sprawdź ofertę wycieczki do Południowej Anglii i Kornwalii i wybierz termin!

3. Grecki Peloponez

Dlaczego warto odwiedzić Peloponez?

Urlop w Grecji kojarzy się przede wszystkim z leniwym plażowaniem na jednej ze słonecznych wysp. Tymczasem Grecja to też przecież kolebka europejskiej kultury! Warto poznać ją z nieco innej strony, poza utartymi szlakami wyznaczonymi przez kurorty.

Peloponez należy do tych części Grecji, które są rzadziej odwiedzane przez turystów. Tymczasem to idealne połączenie pięknej natury, bogatej kultury i historii. To tu miały dziać się wydarzenia opisywane przez greckie mity i legendy (jak narodziny Zeusa, porwanie Heleny czy 12 prac Heraklesa), tu też odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie. Znajduje się tu mnóstwo cennych, unikatowych zabytków z czasów starożytnych, a pomiędzy nimi rosną obficie gaje oliwne.

Plan wycieczki po Peloponezie

Wycieczka do Peloponezu potrwa osiem dni. W jej czasie odwiedzimy:

  • Małą, uroczą wioskę rybacką Tolo, która latem żyje wyłącznie z turystyki, a przez resztę roku głównie z rybołówstwa i rolnictwa, np. z uprawy oliwek.
  • Nafplio — znajdują się tu zabytki z czasów bizantyjskich, weneckich i osmańskich, takie jak niewielki fort Bourtzi czy twierdza Palamidi, położona na klifie o wysokości około 216 metrów.
  • Teatr w Epidauros, jedno z najsłynniejszych miejsc w Grecji. W czasie swojej świetności teatr mógł pomieścić nawet 12 tys. widzów!
  • Mykeny — od tego miasta nazwę wzięła cała cywilizacja mykeńska. Ufortyfikowane miasto zostało zbudowane pomiędzy dwoma zboczami gór i było prawdopodobnie siedzibą samego Agamemnona. Obecnie najbardziej interesującym zabytkiem miasta jest Lwia Brama, której obramowanie stanowią trzy duże bloki kamienne. Dwa lwy (obecnie bez głów) wyrzeźbione w trójkątnym kamieniu umieszczonym nad bramą, strzegą miasta przed wrogami.

Będzie też okazja do poznania greckiej kuchni — skosztowania tradycyjnych potraw w górach pośrodku Peloponezu czy napicia się greckiej kawy. Znajdzie się również czas na spacer po Atenach.

Sprawdź ofertę wycieczki do Peloponezu i wybierz termin!

Podsumowanie

Rok 2024 to doskonała okazja, aby odkryć mniej oczywiste zakątki Europy, które oferują niezapomniane wrażenia i bogactwo kulturowe. Transylwania, Południowa Anglia i Kornwalia oraz grecki Peloponez to miejsca, które warto odwiedzić, aby poznać coś nowego i niezwykłego. Każdy z tych regionów oferuje unikalne atrakcje, które z pewnością zostaną na długo w pamięci. Planując swoje wakacje, warto rozważyć te trzy niezwykłe destynacje, które gwarantują niezapomniane doświadczenia i mnóstwo nowych przygód.

Planowanie urlopu na 2024? Sprawdź nasze propozycje trzech unikalnych destynacji w Europie: Transylwania, Kornwalia, Peloponez. Niezapomniane przygody czekają!

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours