Tragiczne zatonięcie turystycznej łodzi podwodnej w Hurghadzie
Tragiczny wypadek w Hurghadzie – łódź podwodna z turystami zatonęła na Morzu Czerwonym
W czwartek, 27 marca 2025 roku, u wybrzeży popularnego egipskiego kurortu Hurghada doszło do tragicznego wypadku. Turystyczna łódź podwodna o nazwie „Sindbad” zatonęła podczas rejsu z turystami na pokładzie. W wyniku katastrofy śmierć poniosło co najmniej sześć osób, a dziewięć zostało rannych, w tym cztery osoby w stanie krytycznym. Na pokładzie znajdowało się około 45 pasażerów, głównie obywatele Rosji, korzystający z popularnej atrakcji turystycznej, jaką są wycieczki podwodne w rejonie raf koralowych Morza Czerwonego.
Szczegóły zdarzenia i przebieg akcji ratunkowej
Łódź „Sindbad” była jednostką cywilną, wykorzystywaną przez firmę Sindbad Submarines do organizowania podwodnych wycieczek. Rejsy te umożliwiały turystom obserwację życia morskiego i raf koralowych na głębokości do 25 metrów. W momencie katastrofy łódź znajdowała się w rejonie jednego z najczęściej uczęszczanych podwodnych szlaków turystycznych.
Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn jednostka nagle zaczęła nabierać wody. Świadkowie relacjonują, że z wnętrza łodzi wydobywał się dym, a następnie doszło do gwałtownego przechyłu. Części pasażerów udało się ewakuować na czas dzięki szybkiej reakcji załogi oraz interwencji egipskich służb ratunkowych. Na miejsce skierowano kilka łodzi patrolowych, śmigłowiec oraz nurków wojskowych.
Bilans ofiar i działania ratownicze
W wyniku wypadku życie straciło sześciu turystów, w tym czterech obywateli Rosji. Dziewięć osób zostało rannych, z czego cztery są w stanie ciężkim i przebywają pod opieką lekarzy w szpitalu w Hurghadzie. Pozostali pasażerowie zostali bezpiecznie ewakuowani i objęci opieką psychologiczną. Lokalne władze podały, że na liście pasażerów nie figurowali obywatele Polski.
Dochodzenie i możliwe przyczyny zatonięcia
Władze Egiptu natychmiast wszczęły dochodzenie w celu wyjaśnienia okoliczności katastrofy. Przedstawiciele Sindbad Submarines zapewnili, że ich jednostki przechodziły regularne przeglądy techniczne, a załoga posiadała niezbędne kwalifikacje. Wstępne hipotezy zakładają możliwość awarii układu zasilania lub błędu konstrukcyjnego, jednak nie wyklucza się również sabotażu.
Śledczy analizują zapisy monitoringu, rejestratory pokładowe oraz zeznania świadków. Egipski Urząd ds. Turystyki i Bezpieczeństwa Morskiego poinformował, że wszystkie łodzie tego typu zostały tymczasowo uziemione do czasu zakończenia inspekcji.
Historia i specyfika łodzi „Sindbad”
Łódź podwodna „Sindbad” była jednym z dwóch tego typu pojazdów wykorzystywanych do przewozu turystów przez firmę Sindbad Submarines. Były to jedne z zaledwie 14 cywilnych łodzi podwodnych działających na całym świecie. Konstrukcja pozwalała na bezpieczne zanurzenie do 25 metrów i obserwację dna morskiego przez specjalne panoramiczne okna.
Wycieczki cieszyły się ogromną popularnością wśród turystów z Europy i Azji, stanowiąc jedną z głównych atrakcji Hurghady obok nurkowania i snorkelingu. W ciągu ostatnich lat firma nie odnotowała żadnych poważniejszych incydentów, jednak ubiegłoroczne zatonięcie łodzi „Sea Story” w tej samej okolicy budzi pytania o poziom bezpieczeństwa turystyki wodnej w Egipcie.
Reakcje międzynarodowe i środki zapobiegawcze
Ministerstwa Spraw Zagranicznych kilku krajów, w tym Rosji, Niemiec i Czech, wystosowały komunikaty ostrzegawcze dla obywateli planujących wakacje w Egipcie. Zalecają one dokładne sprawdzanie operatorów wycieczek oraz korzystanie z usług firm posiadających licencje i certyfikaty bezpieczeństwa.
Rząd egipski zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących turystyki wodnej oraz zwiększenie liczby kontroli technicznych jednostek pływających. Władze Hurghady uruchomiły też specjalną infolinię dla rodzin poszkodowanych i turystów szukających informacji.
Podsumowanie i konsekwencje dla branży turystycznej
Katastrofa łodzi podwodnej „Sindbad” stanowi poważny cios dla egipskiego sektora turystycznego, który w ostatnich latach dynamicznie się odbudowywał po pandemii COVID-19 i wcześniejszych kryzysach politycznych. Egipt od lat stara się przyciągać turystów oferując egzotykę, niskie ceny i dostęp do niezwykłych atrakcji przyrodniczych.
Tragedia ta może jednak wpłynąć na zmniejszenie liczby odwiedzających i konieczność zainwestowania w poprawę standardów bezpieczeństwa. Władze zapowiadają pełną transparentność śledztwa i surowe konsekwencje wobec ewentualnych zaniedbań.
Źródła
Informacje zostały potwierdzone i zaktualizowane na podstawie doniesień z agencji Associated Press, Reuters, The Times, Polsat News, WP Wiadomości oraz oficjalnych komunikatów Ministerstwa Turystyki Egiptu i lokalnych służb ratowniczych.

W kontekście katastrofy warto zaznaczyć, że łodzie podwodne wykorzystywane do celów turystycznych, choć certyfikowane, nie podlegają jednolitym międzynarodowym normom bezpieczeństwa jak jednostki wojskowe. Ich eksploatacja zależy od przepisów danego kraju, które w przypadku Egiptu mogą nie być dostatecznie rygorystyczne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wpływ zmian klimatycznych na warunki wodne – rosnące temperatury i zmienność prądów morskich mogą destabilizować operacje morskie, szczególnie w rejonach płytkowodnych raf koralowych. To sygnał dla branży turystycznej do opracowania wspólnych standardów operacyjnych i aktualizacji procedur awaryjnych.